Науката е установила, че човешкият организъм може да издържи 1 час при температура от 71 ° С, 49 минути при 82° С, 33 минути при 93° С, а 104° C – само 26 минути.
Затова в горещите летни дни трябва да сме особено внимателни със здравето си. Ето някои съвети, които могат да са ви от полза в разгара на сезона:
Защо трябва да пием повече течности в жегите?
Топлината засяга сърцето, така че често се препоръчва да се пият много течности. Световната здравна организация препоръчва през летните месеци да се пият до 2,9 литра течности за мъжете и до 2,2 за жените.
Айрянът е чудесно решение за горещините, а приемът на витамини трябва да идва от плодовете и зеленчуците.
Приемането на течности обаче зависи и от това в какво здравословно състояние е даденият човек.
Летните горещини са предизвикателство дори за напълно здрави хора, но тези със сърдечно-съдови заболявания трябва да са особено внимателни. Алкохолът, започвайки от бирата и стигайки до аперитивите с концентрати, затруднява нормалната функция на сърцето. Затова е препоръчително да се ограничи до минимум.
Топлият чай през лятото понижава значително топлоотделянето. Не утолява жаждата така, както водата, но намалява разликата между температурата навън и тази на тялото.
Пиенето на студена вода стресира лигавицата на стомаха и можем да се простудим. Кафето дехидратира организма, затова е добре да не наблягаме на него.
Сладоледът също е препоръчителен, но тъй като съдържа много Е-та, най-добре е да наблягате на този с бял цвят.
Поддържайте тялото си хладно и хидратирано:
Хипертониците трябва да внимават с кръвното си не бива да стоят дълго време на слънце през деня, когато е най-горещо.
Нормалната температура в затворено помещение трябва да е до 28 градуса.
Ако не е възможно да поддържате хладна температура в дома си, прекарвайте 2-3 часа от деня на хладно (например в обществена климатизирана сграда).
Носете летни, свободни дрехи от естествени материи. Нека бъдат в светли цветове. Колкото по-светъл е един цвят, толкова по-малко топлина поглъща. Колкото по-прозрачни, толкова по-добре.
Навън носете широка шапка с периферия или козирка и слънчеви очила.
Ползвайте леки чаршафи и завивки без пълнеж, за да избегнете задържането на топлина.
Яжте по малко и по-често. Избягвайте храни, богати на протеини. Вечерята трябва да е по-оскъдна, да е сравнително по-рано и да има поне два часа интервал между нея и времето за сън. Това е особено важно за хората със сърдечно-съдови проблеми.
През лятото не бива да се ограничава много и солта, тъй като солта задържа водата. Препоръчителна е консумацията на леко подсладена или леко подсолена вода, а тараторът е чудесен приятел в горещините.
Спортът трябва да бъде ограничаван от 11 до 16/18 ч., но в прохладните часове е препоръчително да се движим повече.
Какво да правим, когато тръгваме на път?
Лятото е отпускарски сезон и всички бягат към морето.
Препоръчително е когато пътуваме през лятото, особено в горещите часове, да правим повече почивки с цел ободряване и охлаждане.
В автомобила температурата не бива да бъде много по-различна от тази навън. Амплитудата между температурата навън и тази в колата не бива да бъде повече от 8 градуса.
Изследванията показват, че високата температура се отразява на тялото по същия начин както 0,5 промила алкохол в кръвта.
Излагайте се на приятните слънчеви лъчи на плажа рано сутрин или в следобедните часове и винаги защитавайте своята кожа.
Родители, внимавайте!
Непоносимите горещини са най-опасни за малките деца. За предпазването им педиатрите съветват родителите да спазват специален режим. Да не предприемат разходки в най-горещите часове през денонощието – в обедните часове до 17.00 часа или ако това става – да става в хладните паркове и сенчести градини.
Според някои лекари майките, които ограничават водата за малките деца и бебетата, бъркат, защото млякото не би могло да замести водата. Когато едно дете плаче, много често това е признак, че е дехидратирано.
Лекарите предупреждават, че риск от жегите има и за възрастните хора. Ако се стигне до инцидент – лекарите съветват болният да бъде изнесен веднага от източника на пряко слънчево греене, дрехите му да се разхлабят, да се напръска с вода и да се слагат студени кърпи на челото му.
Умението да оказваш първа помощ е признак за здрава ценностна система на дадено общество. И тук идва големият въпрос: Как да помогнем, ако нямаме нужните познания? А бихме ли помогнали или страхът надделява?
Ето защо ние от IHELP сме се погрижили да осигуриш спокойствие на теб и близките ти само след един клик на бутона „инсталирай“.
Научете повече ТУК.