Случвало ли ви се е да помогнете на пострадал човек? Или да чакате линейка повече от 20 минути, а през това време да не знаете как да реагирате?
Едва ли имa някой, който да не е изпадал в ситуация за оказване на първа помощ или на него самия да не му е оказвана такава. Когато някой пострада, ситуацията трябва да се прецени бързо и да не се губи време за реакция.
Но знаем ли как да окажем първа помощ и колко от нас са подготвени да приложат знанията си в реална ситуация?
Важно е да отбележим, че първите 3 минути са решаващи за живота на пострадалия, след което започват да умират мозъчни клети. Средното време за пристигане на линейката е между 15-20 минути. Поради тази причина е от съществена важност очевидците на инцидента или непосредствено пристигналите на мястото да могат да окажат адекватна първа помощ.
Какво обаче е отношението на обществото?
Според статистически данни България се нарежда на едно от първите места по смъртност в света. За съжаление, у нас няма подробна и задълбочено водена статистика по тази тема.
Първата помощ е нещо, което не се налага да ползваме всеки ден, затова знанията и уменията се забравят. Най-съществени са практическите умения. По-важно от това да знаеш нещата е да ги умееш. Българите имат една много хубава поговорка, че кучето не става месар с гледане. За съжаление, поради липсата на време и поради културата, която сме си изградили,хората масово разчитат на информация и видеа в интернет.
Какво ни пречи да оказваме първа помощ, когато изпаднем в подобна ситуация?
Наблюдава се тенденция на безучастност и се забравя фактът, че двата основни критерия за едно здраво общество са образованието и здравеопазването.
Голяма част от хората не оказват първа помощ от страх да не навредят на пострадалия. Страхът сред нас е основният фактор за ниската степен на взаимопомощ.
Ето защо е важно децата ни да получават нужните познания от малки, за да бъдат социално отговорни в един свят на споделеност и съпричастност. Образованието на обществото в умения за предотвратяване на животозастрашаващи ситуации е безценно.
Какво трябва да направим, ако ни се наложи да помогнем на пострадал?
За да се осигури първа помощ, е необходимо на първо място да не изпадате в паника. Мит е това, че ако докоснете пострадал, може да му навредите. Напротив- опитайте се да завържете контакт с него, ако той е в съзнание, за да дадете повече информация на медицинския екип, когато дойде при Вас.
Предприемайте действия само ако няма никаква възможност да повикате бърза помощ или през времето, докато чакате линейката. Бъдете спокойни и се уверете, че знаете добре какво правите.
Какво е решението на проблема?
Повечето хора преминават курс по първа помощ само като част от задължителнoто обучение за шофьорска книжка. Голям процент от тях, преминали подобен курс, го правят веднъж в живота си. Информацията обаче избледнява. Статистиката на организациите, занимаващи се с първа помощ, сочи, че на третия месец след проведеното обучение остават 50% от знанията, а на шестия месец – 30%.
Препоръчително е поне веднъж в годината да се минават опреснителни курсове. В последно време във все повече компании има политика за обучение на служителите за оказване на първа помощ. С помощта на iHELP всички доброволци могат да бъдат обучени на основните процедури при реанимация и да станат част от спасителите на кампанията. Медицински лица или практици обучават как успешно да усвоим теоретични познания и практически умения при спешен случай на човек без дихателна дейност и сърдечен пулс.
Няма нищо страшно в това да помогнеш, страшното е да не знаеш как. Затова екипът на iHELP се отнася изключително сериозно към работата, която върши, създавайки в обществото ни култура за оказване на първа помощ. Ние вярваме, че проявата на човешкото е именно в това- готовност и умение да се притечем на хората, които имат нужда от помощ.
За да научите повече за кампанията или за функциите на самото приложение, натиснете ТУК.