Какво е емоционална интелигентност? Вярно ли е, че тя е много по-важна от интелектуалната за чувството на вътрешна пълнота? А че емоциите имат повече тежест от интелекта и парите, за да бъдем щастливи? Можем ли да общуваме с нашите емоции и да ги владеем?
Според редица изследвания емоционалната интелигентност описва способността да наблюдавате собствените си емоции, както и емоциите на другите, да различавате правилно и етикетирате различни емоции, насочвайки вашето мислене и поведение да влияе на това на другите, както и способността да управлявате чувствата си.
Качества, които притежават емоционално интелигентните хора
Да управляваш чувствата си е свързано с владеенето. Как можем да контролираме какво чувстваме? Емоциите следват мисловния модел. Важно е да разграничим какво изпитваме – ярост, тъга, вълнение. Тогава ще ни е по-лесно да се контролираме.
Емоционално интелигентните хора осъзнават факта, че те могат да контролират начина, по който реагират на тези емоции, като се фокусират върху мислите си. Така те поставят фокус върху рационалните реакции и не се превръщат в роби на своите емоции.
Знаят кога да забавят темпото. Целта им е никога да не вземат дългосрочни решения, базирани на временни емоции.
Те са искрени. Не се страхуват да казват това, което наистина мислят. Те избягват полуистините и се стремят да представят информацията по начин, който няма да бъде интерпретиран погрешно. Осъзнават, че търсенето на вратички в закона и техническите подробности може да им спечелят дело в съда, но не и симпатиите и доверието на другите.
Те са автентични. Осъзнават, че да бъдеш автентичен не означава да споделяш всичко за себе си с всеки срещнат и по всяко време, а да се придържат към своите ценности и принципи. Да не изневеряват на собствените си виждания, за да се харесат на някого другиго.
Показват съпричастност. Вместо да поставят етикети на другите, те опитват да влязат в техните обувки и да погледнат нещата през техните очи. Слушат другите не за да съдят за техните действия и мисли, а за да ги разберат по-добре.
Извиняват се. „Съжалявам“ е една от думите, които са най-трудни за изричане. Емоционално интелигентните хора обаче осъзнават силата на тази дума, защото разбират, че да съжаляваш не винаги означава, че си сгрешил, а че цениш връзките си с другите хора повече от собственото си его.
Затова умеят и да прощават. Да таите ненавист към човек или събитие от вашето минало е като да оставите нож, забит в рана. Докато другите продължават своя живот, вие никога не позволявате на раната да зарасне. Чрез прошката преодолявате тези спънки и не позволявате на другите да използват емоциите срещу вас.
Спазват своите обещания. Осъзнават, че е важно да го правят, било то за малки или големи обещания, защото по този начин си изграждат репутацията на надежден и отговорен човек, на когото останалите могат да разчитат.
Имат чувство за хумор. Имайки предвид този факт, емоционално интелигентните хора знаят как да използват анекдоти и примери, за да вдъхнат живот на числа, факти и идеи. Умеят да забавляват другите и го правят в точното време на точното място. Същевременно с това знаят как да се отпуснат. Знаят, че не е необходимо да анализират в дълбочина всяко чувство, което изпитват. Отдават значение само на това, което е важно и значимо за тях. Търсят по-дълбоко разбиране само когато това е полезно за тях. През другото време просто се наслаждават на момента.
Предпазват се от емоционална манипулация. Емоционалната интелигентност има и тъмна страна, която позволява на хората да манипулират другите в преследването на собствени егоистични цели. Това е една от причините емоционално интелигентните хора винаги да бъдат бдителни и да развиват способностите си, за да могат да защитят себе си и другите от емоционални манипулации.
Емоционалната интелигентност на работа
Емоционалната интелигентност (ЕQ) е толкова важна, че 71% от работодателите казват, че я отдават на приоритет над коефициента на интелигентност (IQ) при наемането на работа.
Тя е това, което използваме, когато сме съпричастни към нашите колеги, водим дълбоки разговори за нашите взаимоотношения със значими други хора и се опитваме да управляваме невъзпитано или разсеяно дете. Тя ни позволява да се свързваме с другите, да разбираме себе си по-добре и да живеем по-автентичен, здрав и щастлив живот.
На работното място най-важното е, ако си лидер, да се опиташ да разбереш тези, които ръководиш. Така човекът, който работи за теб, ще бъде по-лоялен, отговорен и съсредоточен в работата си. Ключовото е емпатия, за да има качествена работа и добър резултат.
Емоционалната интелигентност във връзките
Когато се опитваме да намерим своя партньор, търсим човек, когото трябва да отговаря на много критерии. Има толкова много хора по света, но е толкова трудно да намерим конкретния човек. Ставаме прекалено обсесивни и ревниви към човека, който ни е грабнал сърцето. За здрави взаимоотношения алгоритъмът е да поставяте нуждите на човека до нас над вашите. Не трябва да управлявате този човек, а да го подкрепяте.
Важно е да прочетете емоциите на другия и да реагирате по подходящ и ефективен начин на тях. Най-добрите взаимоотношения са, когато единият е по-доминантен, а другият по-приемащ.
Разберете, че техните мисли създават техните емоции и че регулирането на мислите ни позволява индиректно да регулираме емоциите си.
Емоционално интелигентните хора имат по-стабилни, удовлетворяващи и висококачествени взаимоотношения от тези с ниска емоционална интелигентност. От тези, които реагират първично и оставят емоциите да ги владеят.
Емоциите могат да ни накарат да вземем решение за няколко секунди, което ще промени целия ни живот. Понякога ни карат да се чувстваме в безизходица, дори когато в очите на другите сме пример за човек, който има всичко. Те могат да бъдат и светлината в края на тунела, която прави дори най-тежките моменти по-поносими. Именно това разнообразие от чувства и емоции прави емоционалната интелигентност толкова ценна и полезна в нашето ежедневие.