На 1 декември отбелязваме Световния ден за борба със СПИН. Датата е определена през 1988 година по инициатива на Световната здравна организация с цел да насочи общественото внимание към проблемите на ХИВ/СПИН и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи със заболяване.
Световният ден за борба със СПИН ни напомня, че епидемията не е отминала и че вирусът ХИВ продължава да засяга милиони хора в света.
Тази година Световният ден за борба срещу СПИН е под надслов „Промените се правят от общностите“.
В света по данни на Глобалната програма по СПИН близо 38 милиона души живеят с ХИВ/СПИН, като само през 2018 г. броят на новите случаи е 1.7 милиона. Повече от половината от всички нови инфекции са сред уязвими групи и техните партньори.
До края на 2018 г. близо 24 милиона лица, живеещи с ХИВ/СПИН, са получили лечение.
В България 97% от ХИВ-позитивните, които се следят от лекарите, се подлагат на терапии и при над 90 на сто от тях вирусният товар е неоткриваем.
От началото на епидемията жертви на вируса са около 32 милиона души.
Най-засегнатите от епидемията райони са Източна и Южна Африка, където живеят около 20,6 милиона заразени.
За СПИН
Синдромът на придобитата имунна недостатъчност (СПИН) е заболяване на човешката имунна система, причинено от вируса на човешката имунна недостатъчност (ХИВ). Болестта прогресивно намалява ефективността на имунната система, правейки болния уязвим на инфекции и тумори.
ХИВ се предава чрез пряк контакт на лигавицата или кръвния поток със съдържаща вируса телесна течност – кръв, сперма, вагинална течност, предеякулат или кърма. Това предаване може да стане при анален, вагинален или орален секс, кръвопреливане, при употреба на замърсени хиподермични игли, при бременност, раждане или кърмене.
Макар че различни терапии на СПИН и ХИВ могат да забавят протичането на болестта, все още не съществува ваксина или лекарство, което напълно да излекува носителя на вируса. Антиретовирусната терапия намалява както смъртността, така и заболеваемостта при инфекция с ХИВ – при консистентно приемане на предписаните като част от терапията лекарства, пациентът може да очаква дълъг и пълноценен живот като при останалите хора. Средната продължителност на живота при лечение с антиретровирусна терапия може да достигне тази на здрав човек. Лечението смъква количеството ХИВ в тялото до неоткриваеми стойности, ако вирусът бъде хванат преди да прерасне в СПИН. Човек с неоткриваеми ХИВ стойности, вследствие на лечение, не може да предаде вируса по сексуален път. Необходимите за антиретровирусната терапия медикаменти са скъпи, а в много страни от третия свят и труднодостъпни. В България антиретровирусната терапия е безплатна, независимо дали заболелият е осигурен или не.
Важна част от борбата с ХИВ вируса е превенцията. Ето защо е толкова важен безопасният секс.
Симптоми
Основните симптоми на СПИН са резултат от заболявания, които обикновено не се развиват при хора със здрава имунна система. Повечето от тях са инфекции, предизвиквани от бактерии, вируси, гъби и паразити и могат да засегнат почти всяка система от органи.
При болните от СПИН има и увеличен риск за развитие на различни форми на рак, като саркома на Капоши, рак на маточната шийка и лимфоми. Освен това болните често проявяват системни симптоми като треска, изпотяване, подути жлези, слабост и загуба на тегло.
Възможни са белодробни инфекции, инфекции на храносмилателната система, неврологични или психиатрични проблеми, тумори или други инфекции.
Инфекцията се диагностицира предимно чрез кръвен тест. Той се базира на факта, че при инфекция с ХИВ в организма се изработват антитела. Ако такива антитела бъдат открити, се правят допълнителни уточняващи тестове.