Факт е, че старостта отнема част от жизнеността на тялото. И то немалка част. Не така обаче е при 98-годишният практикуващ френски лекар Кристиан Шени. Той е доказателство за това, че старостта е в ума и духа, а не във външния вид.
Д-р Шени сега е на 98 години и все още работи. Дори има частен кабинет в предградието на Париж, като там работи по два пъти седмицата с пациенти.
Решението му да продължи да работи на тази възраст се дължи отчасти на недостига на Франция от местните семейни лекари. Въпреки че страната има репутация на една от най-добрите здравни системи в света, липсата на общопрактикуващи лекари достигна кризисна точка. Проблемът е остър в селските райони, където милиони се борят за достъп до грижи.
Негови пациенти разказват пред Ройтерс, че той дори не носи очила по време на прегледите, а все пак е на 98 години. Няма проблеми и със слуха. Те споделят също, че той отделя време да ги изслушва и ги успокоява и му имат доверие.
Самият той не страда от никакви болести и закачливо споделя, че дори 67-годишният му син, който също е бил лекар, е вече пенсиониран.
Роден в Западна Франция, д-р Шени работи като заварчик, преди да стане лекар. Той казва, че наблюдава как хората първо се диагностицират в интернет, а след това се допитват до лекар.
‘’Те идват и казват: Потърсих го онлайн, имам такова и такова заболяване и се нуждая от такова и такова лечение. – В действителност те нямат такова нещо и най-вече не се нуждаят от това лечение“, споделя той.
За да сме бодри и жизнени, трябва да правим разнообразни неща. Да ни е интересно, да не се застояваме на едно място и да се развиваме.
‘’Ако само седите и гледате телевизия, няма да издържите дълго, главата ви ще блокира’’, казва той.
Според него най-добрият избор, който хората на възраст могат да направят, е да продължат да се трудят и да отдават времето си на полезни занятия, които им носят удоволствие и смисъл.
А това важи не само за възрастните хора.
Попитан за съвети относно доживяването до здрава възраст, д-р Шени казва:
‘’Никога не съм пушил, пил и не взимал наркотици. Така че бих казал, избягвайте тези три неща. Никога не спирайте, поддържайте активна. Ключът е да се научим да се справяме със стреса. Не можете да избегнете стреса – организмът се нуждае от него, за да разработи защитни механизми – но можете да се научите как да го управлявате. Направете го рутинно: винаги, когато имате малко време, дори пет минути, уверете се, че седнете за момент и наистина се отпуснете.’’
В днешно време са малко хората, които доживяват до тази достолепна възраст. Факторите, които ни стресират обаче са много. Ето защо е важно да преосмислим истински ценното за нас и да отдаваме значение главно на него. Другото, както се казва, е бошлаф работа.