Чувствали ли сте се някога толкова отегчени, че сякаш сте попаднали в онази дупка на безразличието, от която няма измъкване? Не ви се работи, не ви се среща с хора, не харесвате любимия си филм, всичко ви дразни или мислите само за крайния срок на висящ проект или задача, която трябва да свършите?
Ако се припознате в едно от горепосочените неща, значи сте в онази кофти фаза на ‘’прегаряне’’, т.нар. ‘’бърнаут’’ или просто синром на професионалното изчерпване.
Терминът се появява първоначално в Америка. Той засяга служителите на големи корпоративни компании и се свързва с огромния стрес, на които са изложени всички кадри от асистенти до изпълнителен директор.
Бърнаутът причинява психическа, емоционална и физическа умора, безсъние, раздразнителност и проблеми с концентрацията на работното място. Ефектите от него се разпростират и в личния живот, причинявайки депресия, тревожност, панически атаки, изолация или опити за справяне с проблема чрез храна, алкохол или наркотици. Той допринася и за появата на сърдечно-съдови заболявания и диабет.
Състоянието на хроничен работен стрес се среща при хора в т.нар. ‘’подпомагащи професии’’. В последните години изследванията обхващат все по-широк кръг от професии – полицаи, учители, журналисти, лекари, научни работници и др. Но най-често от него страдат идеалистите и силно амбициозните хора, работещи в корпоративна среда. По данни от проучване на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, 70% от медиците в Бъглария страдат от този синдром.
На какво се дължи появата на “бърнаута“?
Развитието на синдрома е вследствие на несъответствие между личност и професия. Например между изисквания към работещия и неговите реални възможности, вложени усилия в работата и недооценяване, отсъствие на позитивни взаимоотношения с работния колектив, липса на справедливост, етични принципи на личността и изискванията на работното му място.
Но нищо не е вечно, затова има решение за справяне с това състояние. Ако си жертва на бърнаут, ето няколко стъпки, които можеш да предприемеш, за да върнеш радостта от живота и работата си и да станеш отново себе си.
Направи списък на трудните за теб ситуации и изброй начини за справяне с с тях. След това започни да го прилагаш в ежедневието си и не се разочаровай, ако не постигнеш веднага ефект.
Делегирай.
Просто кажи ‘’Не’’.
Задължително си почивай между две задачи.
Контролирай електронните си устройства, които консумират огромна част от енергията ти.
Не мисли за това, което те тормози. Общувай с хора извън работното място, срещай се с приятели и се забавлявай. Не пренебрегвай разходките сред природата.
Не работи след изтичане на работното ти време. Забави темпото и подреди правилно приоритетите си. А ако не харесвате работата си, можете да откриете смисъл другаде. Човек трябва да опитва и да научава повече!
Опитай се да спиш повече, за да си здрав, жизнен и пълноценен.
Храни се здравословно и спортувай редовно. Всяка активност, която ускорява пулса ти и натоварва леко сърдечната ти дейност, всъщност те прави по-устойчив на сърдечно-съдови заболявания и значително редуцира симптомите на бърнаут.
Ако изпитваш някои от посочените в статията симптоми, отдели малко време, за да оцениш честно нивото на стрес в живота си и да намериш начини да го намалиш преди да е станало късно.
И не на последно място…
KEEP CALM AND RELAX.