Вече повече от две седмици повечето от нас са принудени да работят от вкъщи заради извънредното положение. Пандемията от коронавирус донесе със себе си своеобразен парадокс. Оставаме вкъщи, за да предпазим здравето си и това на околните, но това само по себе си крие рискове.
Колкото е приятно да гледаш филми, да прекарваш време със семейството си и да съчетаваш любимите си занимания с работа, толкова е и вредно.
Липсата на физическа активност, лишаването от разовори с колеги по време на обедната почива и натрупването на стрес покрай новото всекидневие са неща, върху които човек е добре да се замисли.
Продължителното застояване, напрежението и прибягването до хладилника са предпоставки за здравословни проблеми като хронични болки, главоболие и схващания в областта на врата, раменете, кръста, краката и други части на тялото. Отрицателен ефект може да има и върху умствения процес, паметта, креативността и концентрацията.
Замяната на ходенето до работа пеша с готвенето на вкусен сладкиш, за да избягаме за кратко от скуката е капан, който носи допълнителни килограми.
Как да избегнем вредите върху здравето ни, когато сме под карантина?
Снимка: Pexels
Важно! Работещите да сменят позицията на тялото си, докато работят пред компютъра. Да седят изправени, а не да лежат мързеливо в леглото. Или просто променяйте положението на екрана. Също помага.
Работете и се хранете на различни места. Така например масата в хола ще е офисът, където работите и сте продуктивни, а тази в кухнята – мястото, където се храните. Това е още един повод за раздвижване.
Разграфете задачите си. Когато свършите с едната порция труд, станете и се раздвижете. Интернет е пълен с упражнения и видеа с кратки ненатоварващи тренировки, които действат ободрително и ви държат далече от хроничните досадни болки. Имайте предвид обаче, че ако не тренирате и през останалото време, трябва да дадете възможност на тялото ви да свикне, да го оставите да види кои упражения ще му подействат добре. Придобиването на тренинг става постепенно, а не с натоварване изведнъж, тъй като може да има обратен ефект.
Препоръчват се упражнения, обратно на позата, в която сте били – разтягат мускулите и действат положително на организма.
Снимка: Pexels
Освен за тонус и енергия, постоянството при извършването на физически занимания е предпоставка за изграждане на добър навик в бъдеще. С аларми може да се подсещате да се раздвижвате, като не е нужно непременно да ставате от стола. Може да правите движения с глава и врат или да се изправяте и повдигате на пръстите на стъпалата си.
Но за да намалите напрежението в кръста, на всеки час ставайте и се раздвижвайте, ако я карате мързеливата.
А защо не да изчистим отново повърхностите, по които се опираме най-често? Правете го по няколо пъти на ден задължително.
И не забравяйте – хранете се здравословно, наблягайте на плодовете и зеленчуците (измивайте ги старателно и обилно с вода) и пийте течности. Оставете шише с вода близо до вас, за да се подсещате да пиете по-често.
И не на последно място – пазете се и бъдете здрави!
iHELP призовава #останетевкъщи.